Bielsko-Biała wizytówką polskiego Karate !

 

Bielsko-Biała wizytówką polskiego karate !

 

W dniach od 7 do 9 października w nowoczesnej Hali Widowiskowo-Sportowej „Pod Dębowcem” w Bielsku-Białej, odbyły się historyczne, a zarazem rekordowe zawody Karate WKF. POLISH OPEN – Międzynarodowe Grand Prix Bielska-Białej, na starcie zgromadziło ponad 1100 zawodników i zawodniczek z 31 krajów z Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Europy. Były to pierwsze międzynarodowe zawody w naszym kraju z tak liczną obsadą, które zostały uznane jako ogromny sukces organizacyjny. Rangę imprezy podniósł fakt, iż Karate zostało włączone do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Z całą pewnością można powiedzieć, że u stóp Beskidów gościliśmy przyszłych olimpijczyków. Oczywiście z takiej okazji nie mogło zabraknąć honorowego gościa turnieju, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich właśnie z Tokio (1964) pięściarza – MARIANA KASPRZYKA, który z uwagą śledził poczynania zawodników walczących aż na ośmiu tatami.

 

W piątek zawody rozpoczęły się od rywalizacji kadetów, juniorów i seniorów w konkurencji kata. Swoją wysoką formę zaprezentowali zawodnicy kadr narodowych z Włoch, Danii, Białorusi, Słowacji i Polski. W konkurencji seniorek złoty medal wywalczyła medalistka zawodów Karate 1 Premier League WKF, reprezentująca Białoruś – YERMAKOVA SVIATLANA. W seniorach złoto przypadło w udziale wicemistrzowi Europy PETEROVI FABIANOVI ze Słowacji, który w finale pokonał reprezentanta Polskiego Związku Karate (obecnie trenującego w Atemi, wychowanka Tadeusza i Jolanty Brudniak) BARTKA MĄCZKĘ. Na najniższym stopniu podium uplasował się MAKSYMILIAN SZCZYPKOWSKI z utytułowanym zawodnikiem, członkiem Kadry Narodowej Włoch – GABRIELLE PETRONI. Na uwagę zasługuje również dobry występ drużyny seniorów, która wygrała z zawodnikami włoskiego szkoleniowca, byłego trenera kadry Włoch – Santo Torre.

 

Drugi dzień zawodów stał pod znakiem kumite. Od 8 do 21 w sobotę, można było obserwować zacięte pojedynki najlepszych zawodników z Europy. Nie zawiedli utytułowani zawodnicy z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Danii, Finlandii, Azerbejdżanu, Norwegii, Anglii, Słowacji i Polski. W prestiżowych konkurencjach seniorskich – open wygrali: ZARETSKA IRYNA – reprezentantka Azerbejdżanu, Mistrzyni Świata i Europy, złota medalistka 1. Europejskich Igrzysk z Baku 2015 oraz HORUNA YAROSLAV – reprezentant Ukrainy, medalista zawodów Karate 1 Premier League WKF. Drugi z braci, HORUNA STANISLAV, brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów WKF (2015), złoty medalista Pucharu Świata WKF (2014) zajął 2. miejsce w wadze do 75 kg przegrywając z rewelacyjnie prezentującym się Finem TUOMINEN AARO. Nasi Kadrowicze przygotowujący się do występu na Mistrzostwach Świata w Linz, które odbędą się pod koniec października, zdobyli w kategorii seniorów 2 srebrne i 9 brązowych medali.

 

W niedzielę rozegrane zostały zawody w konkurencjach dla najmłodszych adeptów karate, zarówno w kata jak i kumite. Jako wielki sukces można zaliczyć występ zawodników z Malty, Szkocji, Łotwy, Słowacji, Danii, Białorusi, Japonii, Ukrainy i Polski. Oglądając walki dzieci można było niejednokrotnie zauważyć upór i zaangażowanie najmłodszych karateków wspieranych przez całe rodziny.

 

Podsumowując to wielkie święto karate, które miało miejsce w Bielsku-Białej, należy wspomnieć o osobach, bez których te zawody nie mogły by się odbyć. Serdeczne podziękowania kierujemy do władz miasta i gminy Bielsko-Biała na czele z Prezydentem Miasta Bielska – Białej JACKIEM KRYWULTEM, za nieustanne wspieranie działalności naszego klubu. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Sekretarza Komisji Sędziowskiej World Karate Federation JAVIERA ESCALANTE, który podczas ceremonii otwarcia zawodów przemawiał w imieniu Światowej Federacji Karate (WKF). Słowa uznania należą się również Sędziemu Głównemu Zawodów ROBERTOWI HAMARZE (Członkowi Komisji Sędziowskiej WKF) oraz JAROSŁAWOWI LEWANDOWSKIEMU (Przewodniczącemu Komisji Sędziowskiej PZK) za sprawne przeprowadzenie zawodów. Wśród zaszczytnych gości naszych zawodów, znalazł się również Przewodniczący Komisji Sędziowskiej Europejskiej Federacji Karate (EKF) PRIMOZ DEBENAK, któremu dziękujemy za obecność oraz pracę w zespole sędziowskim. Specjalne podziękowania chcemy przekazać na ręce JANA BOROWSKIEGO Dyrygenta chóru Akademii Techniczno–Humanistycznej w Bielsku-Białej za uświetnienie ceremonii otwarcia naszych zawodów.

 

Na koniec słowa uznania i wdzięczności kierujemy do wszystkich sponsorów, wolontariuszy, ratowników medycznych, lekarzy, kadetów i pracowników ochrony zaangażowanych w proces organizacji POLISH OPEN. Niejednokrotnie były to osoby, które poświęciły swoje dni urlopu, żeby bezinteresownie pomóc przy organizacji tych historycznych zawodów Karate. Dziękujemy każdemu z osobna za zaangażowanie i chęć pomocy !

 

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję POLISH OPEN do Bielska-Białej w październiku 2017 roku ! Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby przyszłoroczny turniej, stał na jeszcze wyższym poziomie organizacyjnym i sportowym !

 
 

Komitet Organizacyjny POLISH OPEN

 
WYNIKI 
 
KLASYFIKACJA MEDALOWA
 

kps_5456-custom kps_6498-custom

11_kumite kps_5989-custom kps_5964-custom kps_5977-custom

polish-open.com informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. zamknij