Rekordowe zawody w Karate olimpijskim – Open de Paris Premier League.

Tradycyjnie w ostatni weekend stycznia, w stolicy Francji odbyły się najbardziej prestiżowe zawody Karate WKF z cyklu Premier League – Open de Paris. W zawodach wzięło udział ponad 1200 zawodników z 351 klubów reprezentujących 75 krajów z całego Świata. Na rekordową frekwencję miała niewątpliwie wpływ decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o włączeniu Karate do Programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jednym z kryteriów uzyskania olimpijskiej kwalifikacji jest posiadanie największej ilości punktów w oficjalnym rankingu World Karate Federation. Pierwsze cztery osoby znajdujące się w rankingu dla danej kategorii automatycznie kwalifikują się na Igrzyska w Tokio. Punkty do rankingu zbiera się  m.in. za udział w zawodach z cyklu Premier League.

© Xavier Servolle / WKF

W konkurencji Kata Indywidualne mężczyzn swoją dominację potwierdzili reprezentanci kraju kwitnącej wiśni, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Tę bardzo silnie obsadzoną konkurencję, w której wzięło udział 155 zawodników, wygrał aktualny Mistrz Świata z Linz Ryo Kiyuna. Aby zdobyć złoty medal, musiał on stoczyć aż 7 pojedynków. Bardzo dobry rezultat uzyskał wychowanek znanego trenera Santo Torre, zaledwie osiemnastolatek –Giuseppe Panagia. Po bratobójczym finale, w którym zmierzyły się dwie włoskie drużyny kata, ostatecznie zdobył srebrny medal. Giuseppe wielokrotnie walczył na zawodach Polish Open w Bielsku-Białej. W 2016 roku zwyciężył w konkurencji Kata Indywidualne juniorów.

W Paryżu mogliśmy obserwować walki wielu zawodników, którzy regularnie przyjeżdżają do Bielska-Białej. Złoty medal w Kumite do 75kg, wywalczył reprezentant Ukrainy – Stanislav Horuna, który w Polsce przegrał swoją finałową walkę z Finem Aaro Tuominem.W konkurencji kumite kobiet do 68kg, po bardzo zaciętej walce z zawodniczką gospodarzy, srebrny medal zdobyła utytułowana reprezentantka Azerbejdżanu Iryna Zaretska. Taki sam rezultat uzyskała na Polish Open, przegrywając finał z Katrine Pedersen z Danii. Swój rezultat z Bielska-Białej poprawiła Szkotka Ammy Connell, która w konkurencji kumite kobiet do 55kg, zdobyła drugie miejsce przegrywając finał z zawodniczką z Iranu Taravat Khaksar.

Niestety zawodnicy z Polski nie zdobyli żadnego medalu. Najlepszy rezultat osiągnął Michał Bąbos, który wygrał dwie rundy w konkurencji kumite mężczyzn powyżej 84kg. W Bielsku-Białej Michał zajął 3. miejsce wygrywając swoje walki repasażowe.

Zawody stały nie tylko na wysokim poziomie sportowym, ale i organizacyjnym. Niedzielne walki o brązowe medale oraz finały były transmitowane na żywo w telewizji oraz na kanale YouTube w systemie Pay-per-view. Pierwszy raz został użyty nowy system firmy Sportdata do obsługi Video Review z użyciem czterech kamer oraz specjalnych kontrolerów dla coachów. Następne zawody z cyklu Premier League odbędą się w dniach 17 – 19 marca w Rotterdamie.