POLISH OPEN 2023 – rekordowa edycja imprezy

Bielsko-Biała po czerwcowych Igrzyskach Europejskich, po raz kolejny w tym roku, stało się stolicą europejskiego karate. W dniach od 7 do 8 października w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego odbyła się 17. Edycja międzynarodowego turnieju karate Polish Open – Grand Prix Bielska-Białej. W tych prestiżowych zawodach wzięło udział 1800 zawodników i zawodniczek reprezentujących 225 klubów z 31 państw. Jest to rekordowa liczba karateków, którzy rywalizowali na 10 tatami w konkurencjach kata i kumite. Wśród nich znaleźli się karatecy z tak egzotycznego dla nas państwa jak Indie.

„Dla wielu kadr narodowych jest to ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się za niespełna dwa tygodnie na Węgrzech, ale to również sprawdzian przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy, które w lutym odbędą się w Gruzji” – dodał Paweł Połtorzecki prezes PUK.

W Bielsku-Białej gościliśmy wielu utytułowanych zawodników, medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy Europy. Silvia Semeraro (Włochy) – olimpijka z Tokio 2020, złota medalistka Igrzysk Światowych i Europejskich, wygrała w konkurencji kumite kobiet +68kg. Bettina Plank (Austria) – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, złota medalistka Igrzysk Europejskich, zajęła 3 miejsce w konkurencji kumite kobiet -50kg. Elena Quirici (Szwajcaria) – olimpijka z Tokio 2020, brązowa medalistka Mistrzostw Świata, srebrna medalistka Igrzysk Europejskich, przegrała w finale konkurencji kumite kobiet -68kg z Mistrzynią Europy U21 zawodniczką z Ukrainy Eliną Sieliemienievą. Swoją świetną formę potwierdził Miłosz Sabiecki – brązowy medalista Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, który wygrał w pięknym stylu konkurencję kumite mężczyzn -67kg.

Klasyfikację generalną wygrała Ukraina, przed Słowacją i Polską. Najlepszym klubem Polish Open 2023 został Sport School Karate Bratislava zdobywając 6 złotych, 4 srebrne i 9 brązowych medali, na drugim miejscu uplasował się Champion Karate Club Ukraine, a ostatnie miejsce podium przypadło dla Leader Team z Ukrainy. Najwyżej sklasyfikowanym klubem z Polski został Klub Karate i Rekreacji Sonkei zdobywając 4 złote, 1 srebrny i 5 brązowych medali.

Podczas zawodów pracowało ponad 100 sędziów, w tym aż 56 z zagranicy większość z licencją Europejskiej (EKF) i Światowej Federacji Karate (WKF). Na jednym z tatami w trakcie dwóch dni zawodów testowany był nowy elektroniczny system oceny walki kumite i kata za pomocą dżojstików. Test wypadł bardzo dobrze i system ten zostanie wykorzystany w przyszłorocznej edycji na wszystkich matach.

Organizatorem zawodów był bielski klub karate Atemi, Gmina Bielsko-Biała oraz Polska Unia Karate. Patronat honorowy nad zawodami sprawował Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.