Sukces Polskich zawodników na Mistrzostwach Europy Karate WKF!

W miniony weekend, 17-19 lutego br., w stolicy Bułgarii – Sofii, odbyły się 44. Mistrzostwa Europy w Karate Olimpijskim (World Karate Federation) Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców. Jak co roku nie zabrało reprezentantów Polski, którzy zaliczyli swój najlepszy występ na przełomie ostatnich lat, zdobywając dwa brązowe medale.

Pierwszy z nich wywalczył Miłosz Sabiecki (Sportowy Klub Karate Senshi) w kategorii juniorów do 61kg. Zawodnik ten, po pierwszych dwóch walkach, dla wielu był faworytem, zwyciężając kolejno z zeszłorocznym Mistrzem Europy z Ukrainy – Vitalim Demchyshynem oraz brązowym medalistą Mistrzostw Świata ze Szwajcarii – Luca Spitz. Niestety trzecią walkę z Francuzem Kajith Kanagasingam, która w regulaminowym czasie zakończyła się remisem, przegrał przez wskazanie sędziów. Miłosz w walkach repasażowych, udowodnij że posiada charakter prawdziwego karateki, który nigdy się nie poddaje, wygrywając kolejno z Turkiem Alican Sagir oraz reprezentantem gospodarzy, srebrnym medalistą Karate 1 Youth Cup – Vasilem Rivovem.

© Xavier Servolle / EKF

Kolejny brązowy medal zdobyła Dorota Banaszczyk (KS Olimp Łódź) w kategorii kumite U21 do 55 kg, która po zaciętych walkach, ostatecznie musiała uznać wyższość utytułowanej Hiszpanki Marii Espinosa Lopez. Walkę o medal zwyciężyła z Iną Macejkovą ze Słowacji, z którą miała przyjemność zmierzyć się na zeszłorocznej edycji Polish Open. Niewiele zabrakło, a z medalem wróciłaby drużyna kata młodzieżowców w składzie: Maksymilian Szczypkowski, Aleksander Adamów oraz Michał Kowalewicz, którzy po minimalnym błędzie synchronicznym przegrali swoją walkę o 3 miejsce z reprezentantami Rosji.

Na uwagę zasługuje również występ Szymona Kuśpieta (Klub Sportowy Gokken) w kategorii kadetów do 63kg, jednego z  naszych najmłodszych zawodników biorących udział w tych Mistrzostwach. Trzy zwycięskie walki Szymka dawały wiele nadziei na medal dla naszej reprezentacji. Niestety w czwartej rundzie przegrał on z Francuzem Salmi Younesse, zapewniając sobie udział w repasażach, w których po porażce z Ukraińcem Yevhenem Sendetskim zajął ostatecznie punktowane 7. miejsce.

Analizując występ innych kadr narodowych, warto przyjrzeć się dobrze rokującemu na przyszłość, młodemu Włochowi – Giuseppe Panagia, który wraz z drużyną kata powędrował na najwyższy stopień podium, eliminując w finale aktualnych Mistrzów Świata – Turków. Warto dodać, ze Giuseppe jest wychowankiem Santo Torre – byłego trenera kadry Włoch, który również współpracuje z zawodnikami z Polski. Podobnie do włoskiego reprezentanta swój wynik z Polish Open powtórzyła Irina Zaretska (złota medalista European Games), która zdeklasowała rywalki, wygrywając z dużą przewagą punktową.

W Mistrzostwach Europy wzięło udział 1186 zawodników z 50 państw. Na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji medalowej uplasowała się Francja z imponującym dorobkiem medalowym: 6 złotych, 4 srebrnych i 4 brązowych medali. Tuż za nią, z różnicą jednego srebrnego medalu znalazła się reprezentacja Włoch. Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli Turcy. Reprezentacja Polski licząca 31 zawodników, zajęła ostatecznie 24. miejsce.