KARATE dyscypliną olimpijską Tokyo 2020 !

 

Karate dyscypliną olimpijską !

Obradujący w Rio de Janeiro na 129. Sesji Międzynarodowy Komitet Olimpijski (www.olympic.org) przyjął jednogłośnie pakiet pięciu nowych dyscyplin sportowych, które po raz pierwszy znajdą się w Programie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. W gronie nowych sportów olimpijskich znalazły się: Karate reprezentowane przez World Karate Federation (największą organizację Karate na Świecie), baseball z softballem, skateboarding, wspinaczka sportowa i surfing. Decyzja MKOL wychodzi naprzeciw oczekiwaniom milionów sportowców na całym Świecie.

Rywalizacja w Karate odbędzie się się w 8 konkurencjach:  kata indywidualnym kobiet i mężczyzn oraz konkurencjach kumite kobiet i mężczyzn z podziałem na 6 kategorii wagowych. W każdej konkurencji wystąpi 10 najlepszych zawodników z całego Świata, którzy zakwalifikują się do udziału w tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezie. Szczegóły systemu kwalifikacji oraz kategorie wagowe nie są jeszcze znane. Obecnie trwają intensywne prace kilku komisji World Karate Federation, aby stworzyć sprawiedliwy system wyłonienia tych zawodników, którzy będą mogli wziąć udział w historycznych igrzyskach w Tokio.

W pierwszym komentarzu do tej decyzji przewodniczący MKOl Thomas Bach ocenił, iż zmiany zmierzają we właściwym kierunku, bo nowe sporty na pewno wywołają duże zainteresowanie wśród młodzieży. Prezes WKF Antonio Espinos na konferencji prasowej przywołał Mistrzostwa Świata z 1970 roku: „Kto by pomyślał, że kiedy zorganizowaliśmy nasze pierwsze Mistrzostwa Świata w 1970 roku w Nippon Budokan, powrócimy do Tokio za 50 lat na Igrzyska Olimpijskie”.

Największe i najbardziej prestiżowe zawody w Polsce, organizowane w ramach World Karate Federation (www.wkf.net), odbywają się co roku w Bielsku-Białej. Do stolicy Podbeskidzia zjeżdżają najlepsi zawodnicy z całego Świata. W tym roku w dniach od 7 do 9 października odbędzie się jubileuszowa edycja Polish Open – Międzynarodowego Grand Prix Bielska-Białej. Wszystkich zainteresowanych nową dyscypliną olimpijską serdecznie zapraszamy !

Photo © Xavier Servolle / WKF

polish-open.com informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. zamknij